Árcsökkenéssel indul a jövő hét, de már a hétvégi nagybevásárlás is kellemes meglepetést hozhat

Az alapvető drogériai termékek ára jelentősen csökken a legtöbb üzletben.

A nagy üzletláncok nekimentek a kormányzati intézkedésnek, mert szerintük az alacsony árak elijesztik a vásárlókat. A családok viszont így rengeteget spórolhatnak meg.
Az élelmiszerekhez hasonlóan a drogériai termékeknél is bevált az árrésstop bevezetése: a korlátozásnak köszönhetően hétfő óta az érintett 30 termékkategória árucikkei átlagosan negyedével, 24,9 százalékkal kaphatók olcsóbban. Hétfő óta a drogériák az érintett termékkategóriákban nem alkalmazhatnak 15 százaléknál nagyobb árrést, vagyis ennél nem lehet nagyobb a különbség a beszerzési és az eladási ár között. A Nemzetgazdasági Minisztérium keddi közleményében kitért rá, hogy saját vizsgálatuk alapján
Ezt is ajánljuk a témában
Az alapvető drogériai termékek ára jelentősen csökken a legtöbb üzletben.
az árréskorlátozással érintett drogériai termékek 95 százalékának csökkent jelentősen az ára. Az alapvető élelmiszereknél alkalmazott árrés mértékének legfeljebb 10 százalékra korlátozása szintén hasonló, mintegy 20 százalékos árcsökkentő hatást eredményezett.
A kormány a napokban dönthet az élelmiszerek árréskorlátozásának meghosszabbításáról. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábban a Mandiner kérdésére jelezte, várhatóan nem szűnik meg a korlátozás az eredeti, május 31-ei határidő után sem, ám azt nem közölte, meddig hosszabbíthatja meg a kormány az intézkedést. A drogériai árucikkekre első körben augusztus 31-éig vonatkozik az árrésmaximalizálás.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormány dönt majd a kérdésben, de nyár végéig tolhatják ki a határidőt.
Az árrésstop kivezetésének lehetséges elhalasztására Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára is reagált, szerint „ez a bizonytalanság már önmagában is elegendő ahhoz, hogy zavarokat okozzon a fogyasztók, a kiskereskedelem szereplői és a beszállítók körében. Az árrésstop már eddig is erőteljesen torzította a piaci viszonyokat, így figyelni kell arra, hogy kivezetése a kormány, a beszállítók, a kiskereskedelem és a vásárlók szempontjából is zökkenőmentes legyen.” A multiláncokat képviselő szövetség közleménye szerint külső tanácsadó céget kértek fel rá, készítsen javaslatot a kormányzati intézkedés kivezetésére.
Az OKSZ főtitkára azt ugyanakkor nem részletezte, milyen zavart okoz a fogyasztók és a beszállítók körében az árrés korlátozása.
A fogyasztók alapvetően örülnek az alacsonyabb áraknak, míg a beszállítókat érdemben nem befolyásolja az intézkedés, mivel az általuk meghatározott árakhoz kell igazítaniuk a boltláncoknak az árrést, vagyis ha a beszállítók árat emelnek, akkor az üzletek is emelhetik az árrésstoppos élelmiszerek árát.
A Mandiner összehasonlította, mennyibe kerültek az árrésstoppal nem érintett élelmiszerek március elején és miként változott az áruk május elejére. Kiderült, nem emeltek más termékek árain irreális mértékben a boltok. Néhány nem alapvető élelmiszer – kávé, csokoládé – ára ugyan nőtt, de ezek tisztán piaci okokra vezethetők vissza. Több terméknél tapasztalható ugyan néhány százalékos áremelkedés, ugyanakkor
a multik által az árréstop bevezetése óta végrehajtott áremelések mértékénél messze nagyobb volt az alapvető élelmiszerek árának csökkenése.
Az OKSZ ugyanakkor elég határozott üzenetet küldött a kormánynak: keddi közleményükben kiemelték,
az árrésstop be tudta tölteni a neki szánt szerepét, de kereskedelmi láncoknak ez a hozzájárulása a magyar családok terheinek csökkentéséhez május 31-e után már nem fenntartható, mert a beszállító partnerektől folyamatosan érkeznek az áremelési igények.
Az NGM sem késlekedett a válasszal, ahogy fogalmaztak, „az Országos Kereskedelmi Szövetség azt a hamis állítást tette, miszerint az árréscsökkentés elbizonytalanítja a vevőket, fékezi a fogyasztást és a GDP növekedését. Ennek azonban pont az ellenkezője igaz. A kormány által bevezetett árréscsökkentés csökkenti az árakat, így növeli a forgalmat és végső soron a gazdasági növekedés fokozásához is hozzájárul.” Kiemelték:
Az online pénztárgépek adatai alapján az árréscsökkentés áprilisban még erőteljesebben éreztette fogyasztásélénkítő hatását a boltokban,
a Nemzetgazdasági Minisztérium az idei év eddigi legdinamikusabb bővülésére számít. A tárca ezért arra kéri az OKSZ-t, hogy hagyjon fel a hamis állítások terjesztésével, a multik profitérdeke helyett álljon a családok és a nyugdíjasok oldalára.
A kormány az árrésstop márciusi bevezetése előtt hosszas tárgyalásokat folytatott az üzletláncokkal annak érdekében, hogy a boltok önkéntes árcsökkentést hajtsanak végre. Erre a boltok nem voltak hajlandók, pedig a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján hónapról hónapra emelték az olyan alapvető élelmiszerek árát, mint a tej. Ez a kis léptékű, de folyamatos áremelés egészen 2024 nyara óta tartott, amikor a kormány megszüntette a korábban ársapkás termékekre vonatkozó tényleges árrésstoppot, amikor a fogyasztói ár nem lehetett magasabb, mint a beszerzési ár.
Ennek következménye az egész nemzetgazdaságra kihatott, mivel tavaly év végétől ismét gyorsult az infláció, amelyet a szolgáltatások mellett az élelmiszerek árának újbóli emelése okozott.
A multik úgy emelték folyamatosan a legkeresettebb alapvető élelmiszerek árát szinte minden héten, hogy annak mértéke nem volt ugyan jelentős, ám mégis azt az érzést keltette a vásárlókban, hogy az inflációt nem tudta megfékezni a kormány. A folyamatos élelmiszerár-emelésnek ráadásul pár alapvető élelmiszer – cukor, tojás – kivételével nem volt piaci oka, ugyanakkor a profitmaximalizálással is nehezen volt magyarázható a folyamat. Éppen ezért felmerült a gyanú, hogy a kormánnyal egyébként sem túl jó viszonyt ápoló nemzetközi üzletláncok esetleg politikailag motivált áremeléseket hajtottak végre.
Az OKSZ utalt rá, hogy júniustól beindulnak az átárazások az élelmiszer-üzletekben, ha a kormány nem szünteti meg az árrésstoppot. Korábban is volt rá példa, hogy az üzletek az állami beavatkozást megpróbálták kijátszani. Jó példa erre az orosz-ukrán háború előtt bevezetett hatósági ár a legalapvetőbb élelmiszerekre. Az ársapkás termékek közül sokáig alig lehetett megvásárolni a kristálycukrot, vagy a 2,8 százalékos tartós tejet.
A láncok akkor azt állították, hogy elsősorban a nyugdíjas vevők pánikvásárlása miatt gyorsan elfogyott az ársapkás árukészlet. Később kiderült, sok esetben nem tették ki a polcokra az alacsony áron tartott élelmiszereket, ezzel mesterséges áruhiányt idéztek elő. Ráadásul a boltok az egekbe emelték a helyettesítő termékek árát. Emiatt a nem árstoppos tejek, a vajak, vagy a sertészsír közel dupla annyiba került 2023 elején, mint napjainkban.
Európa-szerte példátlan mértékben, 60-80 százalékkal nőttek rövid idő alatt az élelmiszerárak 2022-ben, emiatt a 2023 eleji árcsúcskor szinte minden termék jóval drágább volt, mint most. Az élelmiszerek 2023-2024-es áresésekor a fogyasztók szintén tapasztalhattak a piaci folyamatokkal nem indokolható drágulást, elsősorban a hétfő óta árrésstoppos drogériai termékeknél, a háztartási áruknál és az állateledeleknél.
Az OKSZ által említett lehetséges piaci torzulást tehát korábban is nagyrészt a multik idézték elő, amelyet jól kirajzolódik a Központi Statisztikai Hivatal által havonta közölt fogyasztói átlagárak változásából.
Áprilisban 4,2 százalék volt az infláció Magyarországon, vagyis a márciusi 4,8 százalék és a megelőző két hónap 5,7 százalékos fogyasztóiár-emelkedéséhez képest jóval kedvezőbb lett a múlt havi adat. Ez egyértelműen az árréskorlátozás bevezetésének köszönhető, valamint a kormány eredményes tárgyalásaira vezethető vissza a bankokkal és a telekommunikációs vállalatokkal, amelyek az önkéntes ármérséklés mellett döntöttek. Az Eurostat adataiból kiderül, hogy Románia tartja hónapok óta az Európa-rekorder inflációt, de a hazai árindex-változáshoz hasonló adat érkezett Lengyelországból, Horvátországból és Észtországból is. Nyugat-Európában az elmúlt években szintén rekordot döntött az infláció, ugyanakkor hagyományosan alacsonyabb maradt az érték, mint Kelet-Európában. Ennek részben az az oka, hogy a multik szerényebben emelték az élelmiszerárakat, ugyanakkor a rezsiköltségek példátlan mértékben emelkedtek. Éppen ezért is meglepő, hogy Hollandiában 4,1 százalékra gyorsult az infláció áprilisban.
Ezt is ajánljuk a témában
Az alapvető drogériai termékek ára jelentősen csökken a legtöbb üzletben.
Nyitókép: CHARLY TRIBALLEAU / AFP